اختلاف نظر شورای نگهبان ومجلس، روز آغاز به کار دوره پنجم شوراهای شهر و روستا را عقب می اندازد؟

دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۱۳ مردادماه ۱۳۹۶ به پایان کار خود می‌رسد و قرار بر این بوده که دوره پنجم و منتخبان جدید نیز از ۱۴ مردادماه سال جاری یعنی به فاصله یک روز بعد از پایان شورای فعلی کار خود را آغاز کنند.

ناگفته نماند که نمایندگان مجلس در بهمن ماه سال گذشته در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران اصلاحاتی را در این قانون به وجود آوردند. ماده ۳ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را مقرر می‌دارد که دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا از تاریخ تشکیل، چهار سال می‌باشد که یک ماه پس از برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا شروع می‌شود و چهار سال بعد خاتمه می‌یابد.

پس از تصویب این قانون، شورای نگهبان مخالفت خود را اعلام کرد، زیرا در صورتی که یک ماه پس از انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، شوراهای جدید شروع به کار کنند، دوره ۴ ساله شورای چهارم به طور کامل پایان نمی‌یابد. با توجه به اینکه ۱۳ مرداد سال ۹۲ چهارمین دوره شوراهای شهر و روستا آغاز به کار کرده، قاعدتا برای اتمام دوره ۴ ساله این شورا نمی‌توان یک ماه پس از انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری، دوره پنجم شورا‌ها شروع به کار کند.
پس از این، نمایندگان مجلس در فروردین ماه سال ۹۶ جهت تامین نظر شورای نگهبان ماده ۳ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را اینگونه اصلاح کردند که «دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا ۴ سال می‌باشد که از ۱۴ مرداد ماه شروع و در ۱۳ مرداد ماه ۴ سال بعد خاتمه می‌یابد. این ماده البته دارای تبصره‌ای است که در آن «دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۶ خاتمه یافته و دوره پنجم این شورا‌ها از ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۶ آغاز می‌گردد.» بنابر اصلاحی که مجلس شورای اسلامی در قانون مذکور انجام داده، روز ۱۴ مرداد ماه سال جاری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا آغاز به کار می‌کنند. اما اکنون تاریخ آغاز به کار این شورا در مرداد ماه با مخالفت شورای نگهبان روبه‌رو شده است.
منبع: روزنامه ابتکار

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد